Jak dostarczane są paczki z Aliexpress?

Z reguły kupując przedmioty na Aliexpress są one niewielkich rozmiarów i stąd też większość przesyłek może zostać dostarczonych przez lokalną pocztę w formie listowej. Poznaj szczegóły.
Najlepsza polska grupa o zakupach z Chin
Najlepsza polska grupa o zakupach z Chin

Dostawa pocztą

W przypadku mało-gabarytowych przedmiotów wysyłanych jako list procesem przetwarzania, transportu oraz dostawy zajmują się lokalne urzędy pocztowe. Ogólnie rzecz ujmując zajmują się one między innymi odprawą celną wszystkich paczek przychodzących w imieniu odbiorcy. Jeśli znajdą one jakieś anomalia czy nieprawidłowości (np. w dokumentacji, oznaczeniu, deklarowanej wartości lub zawartości) możemy spodziewać się pisma z urzędu pocztowego, w którym poproszeni zostaniemy o wyjaśnienia. W przypadku Poczty Polskiej przesyłki o niskiej wartości w większości przypadków dostarczane są bez zbędnej papierologii. Konieczność złożenia wyjaśnień z reguły zachodzi tylko w przypadku wykrycia przesyłek o większej wartości (elektronika) lub np. nielegalnych podróbek. W przypadku produktów z większą wartością może zachodzić obowiązek opłat celnych oraz podatkowych. Podczas zakupów elektroniki warto zwrócić uwagę czy sprzedawca oferuje ubezpieczenie na przypadek opłat celnych (popularna usługa “priority line” lub tym podobne odpowiedniki) i podatkowych lub czy oferuje wysyłkę z Europy. 

Prywatni kurierzy

Jeśli twoja przesyłka dostarczana jest przy pomocy jednego z dostępnych na rynku kurierów, takich jak: DHL, TNT, UPS etc. paczka twoje trafi na odprawę celną. Będziesz zobowiązany do przedstawienia dokumentów zakupowych w celu ustalenia odpowiedniej taryfy celnej (jeśli produkt nie jest wyłączony z opłat) oraz w celu zapłacenia podatku VAT. Do takich usług kurierzy doliczają jeszcze opłatę za usługi celne. Ze względu na dużo mniejszą ilość przetwarzanych przedmiotów przez firmy kurierskie praktycznie 99% trafia na opłaty.

Najlepsza polska grupa o zakupach z Chin
Najlepsza polska grupa o zakupach z Chin

Aliexpress a dostawa w lokalnym urzędzie pocztowym

Kupując przedmioty w ilości hurtowej lub wybierając określony rodzaj przesyłki w przypadku zakupów detalicznych (warto na to zwrócić uwagę przed zakupem) otrzymasz od sprzedawcy numer przesyłki, który umożliwi tobie śledzenie przesyłki na stronie internetowej, zarówno na stronie chińskiego przewoźnika jak i Poczty Polskiej lub na stronie dowolnego lokalnego przewoźnika pocztowego w kraju przeznaczenia. Szczegółowe dane mogą zostać sprawdzone na stronie Poczty, w przypadku Poczty Polskiej jest to adres: POCZTA POLSKA.

Praktycznie każdy dostawca pocztowy oferuje możliwość śledzenia paczki lub listu na swojej stronie internetowej. Bardzo często pojawiający się komunikat: “Processing at the International Exchange Center” oznacza on, że przesyłka dotarła już do kraju docelowego.

W przypadku Poczty Polskiej często pojawiający się komunikat: “przesyłka oclona” oznacza tylko, że paczka dotarła do Polski i będzie w najbliższym czasie dostarczona. Ten komunikat nie oznacza automatycznie, że będziemy musieli uiścić jakiekolwiek opłaty z tytułu cła lub podatku VAT. Komunikat ten pojawia się często przy wyborze metody wysyłki: “Aliexpress Standard Shipping”.

Aliexpress z dostawa firmą kurierską

Firmy kurierskie posiadają własne agencje celne wraz ze swoimi agentami celnymi. Zadaniem agencji celnych jest kontrola przesyłek przychodzących z zagranicy. Mają one obowiązek weryfikowania dokumentacji danej przesyłki oraz dokonania odprawy celnej. Kontrolują one również czy dobra dostarczane do kraju są legalne oraz dopuszczone do obrotu. Z wyżej wspomnianych powodów możemy praktycznie zawsze oczekiwać telefonu lub wiadomośc e-mailowej od agenta z prośba o przesłanie dokumentacji zakupowej. Niestety taka usługa kosztuje, w zależności od firmy przewozowej możemy spodziewać się nawet do 90 zł dodatkowej opłaty na naszym rachunku. 

Pierwszym krokiem wykonywanym przez agenta jest sprawdzenie deklaracji celnej oraz wszelkiej dokumentacji dołączonej do przesyłki. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niekompletnej dokumentacji będziemy musieli ją dostarczyć lub wyjaśnić nieścisłości. Dokumentacji powinna być dokładna i zgodna ze stanem faktycznym. Na jej podstawie naliczane są opłaty, takie jak: podatek VAT, opłata celna (jeśli towar podlega opłatom) etc. Powinna zawierać jasną i czytelną informację o produkcie, ilości, wadze oraz innych ważnych szczegółach. 

Jeśli agent celny będzie miał wątpliwości może paczkę otworzyć w celu weryfikacji dokumentacji ze stanem faktycznym. Kontrole przeprowadzane są w magazynach, w których składowane są produkty oczekujące na odprawę. Dzięki rozbudowanym systemom logistycznym operacje te, pomimo tego, że przeprowadzane codziennie na bardzo dużej liczbie przesyłek, z reguły przeprowadzane są w ciągu jednego dnia od wpłynięcia przesyłki do magazynu.

Najlepsza polska grupa o zakupach z Chin
Najlepsza polska grupa o zakupach z Chin

One thought on “Jak dostarczane są paczki z Aliexpress?

Dodaj komentarz